niedziela, 25 lutego 2018

Wzgórze Świątynne, cz. I

Dziś rano miałem okazję zwiedzić wnętrza meczetów Kopuła Skały i Al-Aksa. Obydwa budynki są obecnie niedostępne dla niemuzułmanów. Jedynie w wyjątkowych przypadkach muzułmański Waqf, czyli zarząd miejsc świętych, zgadza się na to, by niemuzułmanie mogli wejść do wnętrza obu meczetów.

Dostojne budowle znajdują się na terenie Wzgórza Świątynnego, czyli terenu, gdzie do roku 70. po Chr. wnosiła się żydowska Świątynia. Korzystając z okazji zrobiłem trochę zdjęć, którymi chcę się z Wami podzielić:

Kopuła Skały, a przed nią Kopuła Łańcucha 
Dekoracja fasady


Widok po wejściu do wnętrza Kopuły Skały
















Pośrodku meczetu znajduje się Święta Skała. To tutaj właśnie Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna, Izaaka (a według Koranu - Izmaela). O tym wydarzeniu opowiada dzisiejsze pierwszy czytanie mszalne:
Bóg wystawił Abrahama na próbę i rzekł do niego: «Abrahamie!» A gdy on odpowiedział: «Oto jestem» – powiedział: «Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jaki ci wskażę». 
Później na tej Skale znajdowało się Miejsce Najświętsze żydowskiej Świątyni. A żydowskie tradycje mówią, że ta Skała jest środkiem świata.
A potem Bóg rzekł: «Niechaj zbiorą się wody spod nieba w jedno miejsce i niech się ukaże powierzchnia sucha!» A gdy tak się stało, Bóg nazwał tę suchą powierzchnię ziemią, a zbiorowisko wód nazwał morzem. (Rdz 1, 9-10)
Żydowskie tradycje mówią, że właśnie ta Skała była pierwszym skrawkiem suchej powierzchni, jaki wyłonił się z wody.













Pod Skałą jest grota. Tradycja muzułmańska nazywa ją Studnią Dusz. Można o niej przeczytać na Wikipedii.



Dziś nie zdążę już wrzucić zdjęć z meczetu Al-Aksa, więc zapraszam za jakiś czas.


.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz