czwartek, 31 października 2019

Informacje praktyczne - gniazdka i prąd elektryczny

Jedno z pytań, jakie ludzie najczęściej mi zadają przed przyjazdem do Ziemi Świętej, brzmi: "A jakie są tam gniazdka elektryczne? Czy potrzeba jakiejś przejściówki?"

W Izraelu i Autonomii Palestyńskiej płynie w gniazdkach prąd o napięciu 220V. Gniazdka i wtyczki różnią się jednak od tych, które mamy w swoich domach. Wyglądają w taki sposób:



Nie należy się  jednak martwić :) Polskie wtyczki z cienkimi bolcami (np. takie od ładowarek telefonicznych czy maszynek do golenia) bez problemu wejdą do tutejszych gniazdek:



Problem pojawi się w przypadku wtyczek z grubymi bolcami, czyli takimi, jak na obrazku:



Do większości gniazdek po prostu nie wejdą :(

Z kolei w Jordanii należy się przygotować na niespodziankę. Ponieważ jest to wolny kraj, to można zauważyć również pewną (do)wolność w kwestiach elektryczności. Występują w Jordanii różne typy gniazdek elektrycznych:

https://www.adaptelec.com/Country-Specific-Answers/Electrical-Plug-Outlet-and-Voltage-Information-for-Jordan

Jak widać na obrazku powyżej, oprócz naszych europejskich gniazdek (Typ C), występują też gniazdka brytyjskie (Typ G), do których pasuje taka wtyczka:


Z gniazdkami typu D osobiście się w Jordanii nie spotkałem.

Warto zaopatrzyć się w przejściówkę do brytyjskiego gniazdka. W Polsce można ją łatwo znaleźć w sklepach z urządzeniami elektrycznymi typu Mediamarkt, Obi, Castorama, a także na Allegro i w sklepach online. Wystarczy wyszukać hasło "przejściówka angielska" lub "adapter podróżny uk".

Przejściówka wygląda w taki sposób:

lub tak:



.

środa, 30 października 2019

Kafarnaum - też miasto Jezusa?

Kfar Nahum, czyli Wioska Nahuma, to osada na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego. Założona została prawdopodobnie w II w. przed Chr. Mieszkańcy trudnili się rybołówstwem, a zapewne i handlem, skoro na obrzeżach wioski przebiegał jeden z głównych traktów handlowych starożytnego Bliskiego Wschodu, Droga Morska, Via Maris. W czasach Jezusa wieś należała do Heroda Antypasa. Była miastem granicznym. Kilka kilometrów na wschód, na Jordanie, przebiegała granica między Galileą Antypasa a Dekapolem Filipa. Stąd w Kafarnaum była komora celna, gdzie pracował Mateusz Lewi, a także garnizon wojsk Antypasa. Dowódca tego oddziału jest wspomniany w Ewangeliach jako dobroczyńca lokalnej wspólnoty żydowskiej i sponsor budowy synagogi (Mt 8, 5-13; Łk 7, 1-10).

Miasto i synagoga były świadkami bardzo wielu cudów Jezusa. Stąd także pochodziło wielu Jego uczniów - w tym Piotr i Andrzej. Choć ci dwaj urodzili się w Betsaidzie, w Dekapolu, to jednak założyli rodziny i osiedli w Kafarnaum.

Miasto zostało zrujnowane i opuszczone po serii potężnych trzęsień ziemi, jakie nawiedziły ten region w VIII wieku po Chr.

My będziemy w Kafarnaum w niedzielę 10 listopada.

Ruiny bizantyjskiego kościoła zbudowanego na miejscu domu św. Piotra
Ruiny "białej synagogi" z V wieku (pod nią znajdują się pozostałości synagogi z czasów Jezusa)

Fragmenty dekoracji "białej synagogi"


Bazaltowe żarna

Choć rybołówstwo na Jeziorze Galilejskim jest dziś bardzo ograniczone, to ciągle można spotkać rybaków przy pracy



A w naszym kinie franciszkański film o Kafarnaum:








.

niedziela, 27 października 2019

Nazaret - miasto Jezusa

Pierwszym naszym przystankiem w Ziemi Świętej będzie Nazaret. Warto zajrzeć na stronę franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, żeby poznać historię i teraźniejszość miasta, w którym Pan Jezus spędził większość swojego życia.

Podczas naszego pobytu w Nazarecie każdego wieczora od 18:00 do 21:00 jest możliwość indywidualnej modlitwy w ciszy przy Grocie Zwiastowania. Nasz hotel jest dosłownie 3 minuty spaceru od Bazyliki:



W poniedziałek 11 listopada będziemy mieli Mszę świętą przy Grocie o 7:00.

A tu możecie obejrzeć zrealizowany przez Christian Media Center film o Nazarecie:


.

piątek, 25 października 2019

Nasze hotele

Mieliście już okazję zobaczyć w jednym z poprzednich postów nasz tysiącgwiazdkowy hotel na pustyni. Dziś chciałbym Wam pokazać pozostałe hotele, w jakich będziemy nocować podczas naszej wyprawy. Mają trochę mniej gwiazdek, ale też są ładne.

Zaczynamy od Nazaretu. Zatrzymamy się tam w hotelu Legacy www.nazarethlegacy.com Jedną z jego zalet jest fakt, że znajduje się dosłownie 3 minuty spaceru od Bazyliki Zwiastowania. Możecie więc mieć taki widok z okna:

Zapiszcie sobie adres tego hotelu - może się okazać przydatny, jeśli komuś nie doleci walizka. Wtedy na lotnisku w Tel Awiwie należy zgłosić zagubiony bagaż i jako adres dostawy wskazać:
Legacy Hotel
Paul the 6th Street
Nazareth
tel. +972-4-9060000




W Petrze gościć będziemy w hotelu Petra Palace www.petrapalace.com

Pustynną miejscówkę w Wadi Rum już znacie – camping Rahayeb www.rahayebdc.com

Nad Morzem Czerwonym w Aqabie zatrzymamy się w hotelu Double Tree Hilton  https://doubletree3.hilton.com/en/hotels/jordan/doubletree-by-hilton-hotel-aqaba-AQJDTDI/index.html

A potem już prosto do Jerozolimy, gdzie zamieszkamy w hotelu Ritz www.jerusalemritz.com

Zdjęcia z hoteli oraz ich dokładną lokalizację znajdziecie na ich stronach internetowych.



.

czwartek, 17 października 2019

Program zaktualizowany

[zwróćcie uwagę na dodatkowe informacje co do soboty 16 listopada i poniedziałku 18 listopada]

Przedstawiam Wam zaktualizowany program naszego pingwinowego wyjazdu w listopadzie 2019. Zwróćcie uwagę na miejsca i godziny naszych Mszy świętych.

Kolejne szczegóły - zwłaszcza dotyczące godziny zbiórki na lotnisku w Krakowie oraz zwiedzania Jerozolimy - pojawią się przed końcem października.

Dzień 1, 9 listopada (sobota)

Wylot z Krakowa o 15:25. Przylot na lotnisko w Tel Avivie o 19:50.  Przejazd do Nazaretu na kolację i nocleg.

Grota Zwiastowania w Nazarecie
Dzień 2, 10 listopada (niedziela)

Góra Tabor. Miejsca wokół Jeziora Tyberiadzkiego związane z działalnością Jezusa: Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Tabgha, Kościół Prymatu. Kolacja i nocleg w Nazarecie.
Msza św. w Kafarnaum o 14:00.

Dzień 3, 11 listopada (poniedziałek)

Tel Dan – stanowisko archeologiczne biblijnego miasta Dan. Banias – Cezarea Filipowa, pozostałości starożytnego miasta u źródeł rzeki Jordan. Wzgórza Golan – górzysty płaskowyż na północy Izraela. Kolacja i nocleg w Nazarecie.
Msza św. przy Grocie Zwiastowania w Nazarecie o 7:00.

Dzień 4, 12 listopada (wtorek)

Przejazd na granicę z Jordanią (Sheikh Hussein). W Jordanii: góra Nebo – miejsce, do którego dotarł Mojżesz i z którego ujrzał Ziemię Obiecaną. Przejazd do Petry na kolację i nocleg.
Msza św. na górze Nebo o 11:00.

Dzień 5, 13 listopada (środa)

Petra – stolica starożytnego ludu Nabatejczyków, miasto wykute w skałach, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Przejazd do Wadi Rum na kolację i nocleg na pustyni (camping).
Msza polowa w ciągu dnia.


Nasza miejscówka na pustyni

Dzień 6, 14 listopada (czwartek)

Wadi Rum – przejażdżka jeepami po pustynnej dolinie. Przejazd do Aqaby. Po południu czas wolny na wypoczynek nad Morzem Czerwonym. Kolacja i nocleg.
Msza polowa w ciągu dnia.

Dzień 7, 15 listopada (piątek)

Przejazd na granicę izraelską Arava. W Izraelu: podróż przez Negew, pustynię zajmującą 40% powierzchni kraju. Maktesh Ramon – największy na świecie krasowy krater. Ein Avdat  - spacer pustynnym kanionem do źródła Avdat. Przejazd do Jerozolimy na kolację i nocleg.
Msza św. w Beer Szewie, w kaplicy parafii katolickiej o 14:00.

Dzień 8, 16 listopada (sobota)

Nablus – miasto na Zachodnim Brzegu Jordanu, biblijne Sychem ze studnią Jakuba (o ile sytuacja polityczna pozwoli). Jerozolima – Stare Miasto. Kolacja i nocleg w Jerozolimie.
Msza św. w Kaplicy Biczowania o 15:00.
W nocy z soboty na niedzielę Bazylika Bożego Grobu będzie otwarta od godziny 23:00 do świtu. Można będzie na własną rękę pójść się tam pomodlić.

Dzień 9, 17 listopada (niedziela)

Przejazd na Pustynię Judzką. Qasr El Yehud – miejsce chrztu Jezusa w rzece Jordan. Jerycho - wjazd kolejką na Górę Kuszenia. Plażowanie i kąpiel w Morzu Martwym. Kolacja orientalna w Betlejem. Przejazd na nocleg do Jerozolimy.
Msza św. w Jerychu o 10:00.

Golgota
Dzień 10, 18 listopada (poniedziałek)

Hebron – Makpela, grota z grobami  patriarchów (o ile sytuacja polityczna pozwoli).
Betlejem. Przejazd na nocleg w Jerozolimie.
Msza św. na Golgocie o 6:30.
Osoby, które zgłosiły się na nocne czuwanie w Bazylice Grobu, muszą się pojawić przy franciszkańskiej zakrystii o 18:45.

Dzień 11, 19 listopada (wtorek)

Yad Vashem. Ein Karem – miejsce narodzenia Jana Chrzciciela i miejsce spotkania Maryi i Elżbiety. Obiad. Emaus – miejsce spotkania Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami. Jaffa -  spacer po Starym Mieście, widok na Stary Port, kościół św. Piotra.
Przejazd na lotnisko Ben Gurion w Tel Awiwie. Wylot do Krakowa o 21:10. Lądowanie w Krakowie o 00:05 (19/20 listopada).
Msza św. w Ein Karem o 11:00.



.

Tysiącgwiazdkowy hotel

Kilkoro z Was pytało mnie, jakie będzie wyglądał nasz nocleg na pustyni w Wadi Ram w Jordanii. Przyszedł czas, żeby pokazać Wam kilka zdjęć z tego niezwykłego miejsca. Będziemy gościć w Rahayeb Desert Camp.

Będziemy mieszkać w namiotach, jakie możecie zobaczyć na zdjęciach. Łazienki - jak na tysiącgwiazdkowy hotel przystało - są wspólne (osobno dla kobiet, osobno dla mężczyzn). Jest wifi, klimatyzacja, pościel, ręczniki, czyli to wszystko, co w każdym innym hotelu. Ale w żadnym innym hotelu nie zobaczycie tak rozgwieżdżonego nieba!



Poniżej kilka zdjęć:








Więcej zdjęć możecie znaleźć TUTAJ.

Lokalizacja

wtorek, 15 października 2019

Ubezpieczenie

Moi Drodzy,
udało się zmieścić w kosztach naszego wyjazdu wykupienie polisy ubezpieczeniowej na nasz wyjazd.

Ubezpieczenie obejmuje:
  • KL - kosztów leczenia za granicą, zawierające rozszerzenie o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych (KL – suma ubezpieczenia 10.000 EUR);
  • KR - kosztów ratownictwa (KR – suma ubezpieczenia 6 000 EUR – jest to podlimit ubezpieczenia KL);
  • NWW - następstw nieszczęśliwych wypadków (trwałego uszczerbku na zdrowiu) - suma ubezpieczenia 7 000 PLN;
  • NWS - ubezpieczenie na wypadek śmierci – suma ubezpieczenia 7 000 PLN (podlimit NWW);
  • Assistance – pomoc w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku podczas podróży.
Ogólne warunki ubezpieczenia znajdziecie tutaj: https://www.orlando.com.pl/download/ogolne-warunki-ubezpieczenia-bezpieczne-podroze-signal-iduna.html

Przewodnik dla ubezpieczonych: https://www.orlando.com.pl/download/przewodnik-dla-klientow-objetych-ubezp-bezpieczne-podroze-signal-iduna.html

Dodatkowe informacje znajdziecie na stronie biura Orlando, które pomaga nam w organizacji wyjazdu: https://www.orlando.com.pl/druki-signal-iduna-certyfikaty-zaswiadczenia.html

Jeśli ktoś z Was potrzebuje ubezpieczenia na wyższe sumy, to oczywiście można je dokupić na własną rękę.

A dla zachęty zdjęcie Jerozolimy z Góry Oliwnej:


sobota, 5 października 2019

Kufry, paki i skrzynie - czyli jak się spakować?

Pamiętacie "Lokomotywę" Juliana Tuwima? Co prawda szykujecie się do podróży lotniczej, a nie kolejowej, ale warto sobie przypomnieć, co się znajdowało w dziesiątym wagonie:


No właśnie - kufry, paki i skrzynie... Co możemy wziąć do samolotu? Jak się spakować? Jak ciężka może być walizka?

Ci, którzy mają wykupiony bilet grupowy (czyli wpłacili po 1000 złotych), mogą wziąć ze sobą:

  • jedną walizkę ważącą maksymalnie 20 kg, która będzie nadana do bagażnika samolotu
  • jedną torbę podręczną o maksymalnych wymiarach 40 x 20 x 25 cm do wzięcia na pokład samolotu:

image.png
źródło: Ryanair

Jest teraz możliwość dokupienia dodatkowej sztuki bagażu o maksymalnej wadze 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm:
image.png
źródło: Ryanair
Tę dokupioną sztukę bagażu można nadać do bagażnika samolotu.

Jeśli ktoś z Was chce dokupić dodatkową sztukę bagażu, to cena wynosi 120 złotych (po 60 złotych w jedną stronę). Jeśli ktoś chce dokupić taki bagaż, proszę o informację jak najszybciej.

Kilkoro z Was kupiło bilety na własną rękę. Sprawdźcie, jakie bagaże kupiliście razem z Waszymi biletami.

Gdybyście mieli jakieś pytania, piszcie!

.