środa, 30 października 2019

Kafarnaum - też miasto Jezusa?

Kfar Nahum, czyli Wioska Nahuma, to osada na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego. Założona została prawdopodobnie w II w. przed Chr. Mieszkańcy trudnili się rybołówstwem, a zapewne i handlem, skoro na obrzeżach wioski przebiegał jeden z głównych traktów handlowych starożytnego Bliskiego Wschodu, Droga Morska, Via Maris. W czasach Jezusa wieś należała do Heroda Antypasa. Była miastem granicznym. Kilka kilometrów na wschód, na Jordanie, przebiegała granica między Galileą Antypasa a Dekapolem Filipa. Stąd w Kafarnaum była komora celna, gdzie pracował Mateusz Lewi, a także garnizon wojsk Antypasa. Dowódca tego oddziału jest wspomniany w Ewangeliach jako dobroczyńca lokalnej wspólnoty żydowskiej i sponsor budowy synagogi (Mt 8, 5-13; Łk 7, 1-10).

Miasto i synagoga były świadkami bardzo wielu cudów Jezusa. Stąd także pochodziło wielu Jego uczniów - w tym Piotr i Andrzej. Choć ci dwaj urodzili się w Betsaidzie, w Dekapolu, to jednak założyli rodziny i osiedli w Kafarnaum.

Miasto zostało zrujnowane i opuszczone po serii potężnych trzęsień ziemi, jakie nawiedziły ten region w VIII wieku po Chr.

My będziemy w Kafarnaum w niedzielę 10 listopada.

Ruiny bizantyjskiego kościoła zbudowanego na miejscu domu św. Piotra
Ruiny "białej synagogi" z V wieku (pod nią znajdują się pozostałości synagogi z czasów Jezusa)

Fragmenty dekoracji "białej synagogi"


Bazaltowe żarna

Choć rybołówstwo na Jeziorze Galilejskim jest dziś bardzo ograniczone, to ciągle można spotkać rybaków przy pracy



A w naszym kinie franciszkański film o Kafarnaum:








.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz