Jerozolima to miasto, którego pisana historia sięga czasów ponad 3000 lat temu. Ludzie osiedlali się tu już dużo wcześniej, korzystając z obronnych walorów wzgórz i głębokich dolin oraz obfitego źródła wody pitnej w dolinie Cedronu, zwanego do dziś Gihon.
Dla nas Jerozolima stała się ważna po jej zdobyciu przez króla Dawida, co zostało opisane w 2 Księdze Samuela, r. 5. Dawid przeniósł tam wtedy stolicę swojego państwa z Hebronu. Sprowadził tam Arkę Przymierza, dzięki czemu miasto stało się nie tylko centrum administracyjnym, ale i religijnym dla plemion izraelskich.
Na mapie poniżej możecie zobaczyć, jak się zmieniał obszar miasta w czasach Starego Testamentu:
Szarą linią są zaznaczone dzisiejsze mury Starego Miasta.
Żółta linia to granice miasta w czasach Dawida (XI/X w. przed Chr.).
Fioletowa linia wyznacza granice miasta za Salomona (X w. przed Chr.), który zbudował pierwszą Świątynię dla Boga Izraela i umieścił w niej Arkę Przymierza.
Linia czerwona oraz pomarańczowa wskazują, jak duże mogło być miasto w VIII/VII w. przed Chr. Ponieważ dane archeologiczne nie są jednoznaczne, różni archeologowie przedstawiają różne teorie.
Warto zauważyć, że miasto od zachodu i południa jest otoczone przez dolinę Gehenny (Valley of Hinnom), a od wschodu przez dolinę Cedronu (Kidron Valley). Przez środek miasta przebiega dolina Tyropeonu - na mapie pokrywa się mniej więcej z napisem "The Machtesh"). Miasto rozwijało się więc najpierw ku północy od Miasta Dawidowego (City of David) obejmując Wzgórze Świątynne (Mount Moriah), a następnie ku zachodowi, wspinając się na wzgórza po drugiej stronie środkowej doliny.
Miasto w takim kształcie zostało zdobyte i zburzone przez Babilończyków w roku 587/586 przed Chr. Poruszający opis tego, co działo się w obleganym i zdobytym mieście, znajdziemy w Księdze Lamentacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz