środa, 30 października 2013

Najlepszy przewodnik

W każdej podróży potrzebny jest przewodnik. Chodzi nie tylko o to, żeby się nie zgubić czy żeby łatwo odnaleźć drogę do hotelu. Dzięki przewodnikowi możemy zwrócić uwagę na rzeczy, które mogą nam łatwo umknąć, gdy nie będziemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Chciałbym Wam zaproponować lekturę przewodnika niezwykłego. Jego autor żył ok. 2000 lat temu. Był Grekiem, lekarzem z Aleksandrii. Jego przewodnik po całej oikoumene, czyli cywilizowanym świecie wokół Morza Śródziemnego, ma dwa tomy. Dla nas najważniejszy będzie tom pierwszy, gdyż opowiada o miejscach, jakie będziemy zwiedzać podczas naszej wyprawy: o Nazarecie, Betlejem, Ain Karem, okolicach Jeziora Galilejskiego, Jerychu, Pustyni Judzkiej, a wreszcie o samej Jerozolimie.

Istnieje wiele wydań tego przewodnika w języku polskim, jak również we wszystkich chyba językach świata. Co więcej, jestem pewien, że i na Waszej półce z książkami on się znajduje. A gdyby go tam nie było, zawsze można znaleźć jego tekst w internecie - na przykład TUTAJ.

No to teraz już wszystko wiecie :)

Św. Łukasz pisał swoją relację o życiu Jezusa dla chrześcijan pochodzących z pogaństwa, którzy stosunkowo niewiele wiedzieli o Biblii Hebrajskiej. Dlatego ta Ewangelia jest chyba najłatwiejsza na początek lektury Biblii i może znakomicie posłużyć jako przewodnik po Ziemi Świętej w wielu wymiarach - zarówno duchowym, jak i historycznym czy topograficznym. Na własnej skórze będziecie mogli doświadczyć, jak duże są odległości opisywane na kartach Łukaszowego przewodnika - choćby między Nazaretem a Betlejem czy między Jerozolimą a Jerychem. Chodząc czy jadąc autokarem będziecie mogli czytać o wydarzeniach, jakie w odwiedzanych miejscach działy się 2000 lat temu. Choć budowle się zmieniły, to krajobraz pozostał.

Jeśli zajrzycie na stronę z Ewangelią św. Łukasza, zobaczycie poniżej tekstu trzy rodzaje komentarza. Mogą one być pomocą przy lepszym zrozumieniu tekstu. Z pewną taką nieśmiałością zwracam Waszą uwagę na "Komentarz Biblijny", który wyszedł spod mojego pióra (czy właściwie klawiatury).

TUTAJ z kolei znajdziecie garść historycznych informacji o naszym przewodniku i jego autorze.

Miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz